Beskrivning
Sludge bomb tar effektivt bort slam från dammen – rekommenderas tillsammans med Pond Bomb.
Dammen kan ha överdriven slambildning som orsakar obalans i vattnet och leder till problem med algblomning, sämre vattenkvalitet, lägre syrenivåer mm.
Sludge bomb innehåller miljontals nyttiga bakterier och naturliga enzymer som snabbt bryter ned slam och organiskt avfall. Det blir ett minskat underhåll av damm och filter, ammonik och nitrit omvandlas och en mer syrerik miljö skapas.
Sludge Bomb placeras i i dammen eller i filtret. Kolla så pH-värdet är över 7 och klornivån visar 0. Produkten är ingen fara att använda för fiskarna i dammen.
Sludge bomb används med fördel under våren, när dammen vaknar till liv och under hösten, för att förbereda dammen för vintern. Regelbunden användning hjälper till att förhindra slamuppbyggnad. Överdosera inte dammen med Sludge bomb och tvätta händerna efter användning.
Produkten innehåller en aktiverande gel och räcker till behandling av upp till 20.000 liter dammvatten.




